e-mail: [email protected]

Stymulacja wzroku noworodka

Stymulacja wzroku jest ważna od pierwszych dni życia. Kontrastowe barwy mobilizują mózg noworodka do pracy. BabyMind to gotowe pomoce sensoryczne pobudzające zmysł widzenia.

Świat noworodka w pierwszych 6-8 tygodniach życia uznawany jest za etap obserwacji i słuchania. Maluch, zaraz po urodzeniu widzi tylko to, co znajduje się w odległości 20-30 centymetrów od jego twarzy. Obraz jest nieostry, niewyraźny i dwuwymiarowy, ponieważ drogi wzrokowe dziecka nie są w pełni dojrzałe. Jego siatkówki nie są  ustabilizowane, przez co maleństwo wykazuje duże zainteresowanie prostymi, kontrastowymi  liniami i geometrycznymi kształtami, a nie pastelowymi jasnymi elementami. Wynika to z tego, że noworodek widzi je, jako obiekty poruszające się. Takie obrazy ułatwiają mu skupienie wzroku.

Książeczki, zawieszki, tablice Baby Mind z prostymi geometrycznymi kształtami są wykonane z wysokiej jakości polskiego filcu. Są to pomoce, które już od pierwszych dni życia malucha mogą mu towarzyszyć, a przede wszystkim w nieinwazyjny sposób wypływać na rozwój jego wzroku. Niezbędnik malucha pozwoli przygotować otoczenie, które będzie sprzyjało używaniu narządów zmysłów, a pośrednio będzie sprzyjało uczeniu się. Ponieważ, za każdym razem, gdy dziecko coś widzi, jego drogi wzrokowe się rozwijają.

 P7290042_znak wodny

P7290040_znak wodny

Korzystając z zawieszek należy pamiętać o tym, że kontrastowe kolory pobudzają. Warto je pokazywać maleństwu  w czasie jego aktywności, czyli poza tak dominującym w tym okresie snem. Jest to czas, w którym maluch poddaje się wpływom jednego, bądź większej ilości zmysłów.
Zawieszki są mobilne i można je umieścić w dowolnym miejscu, a dzięki zastosowanym rzepom w łatwy sposób wyregulować długość mocowania. Pionowe zawieszki, czy większe tablice idealnie sprawdzają się także w gondolce, bujaczku,  foteliku, czy nawet zaczepione na zagłówku samochodowym, dedykowane maleństwom, którym podróż samochodem nie oznacza ucinania komara.
Korzystając z kontrastowych pomocy należy pamiętać o zmianie ich miejsca. Raz na lewą raz na prawą stronę, później centralnie, żeby nie doprowadzić do asymetrii ułożeniowej, czyli utrwalenia układania główki w jedną stronę.  Pamiętajmy, że nie jest noworodek na tyle sprawy ruchowo, żeby w dowolnym dla siebie momencie, usunąć z zasięgu swojego wzroku stymulujące go elementy.Pamiętajmy: Podstawą jest obserwacja malucha!
12476175_10207668124154213_1422205457_n
Share this post
  , , , ,