e-mail: [email protected]

lek. med. Anna Gajewska specjalista chorób oczu- o widzeniu niemowląt

Jak  widzi dziecko po urodzeniu?

Noworodek widzi to, co znajduje się w odległości ok. 30 cm od jego twarzy.  Widzi kontrastowe zestawienia: Kolor czarny i biały, czerwony i czarny. Zwraca uwagę na duże przedmioty/kształty. Noworodek, nie potrafi jeszcze na dłużej skupić wzroku. W drugim miesiącu życia potrafi już zatrzymać wzrok na jasnej plamie światła. Między 3 a 4 miesiącem, dziecko zaczyna dostrzegać rysy twarzy najbliższych osób z otoczenia. W tym okresie, dziecko skupia również uwagę na skomplikowanych kształtach, zwłaszcza w kontrastowych kolorach. W pierwszym miesiącu życia dla dziecka najatrakcyjniejsze są zabawki w kontrastujących barwach, np. czarno-białe.

Świat noworodka jest czarno-biały, prawda czy mit?

Noworodek widzi w różnych odcieniach szarości, czerni i bieli.

Jak przebiega rozwój wzroku w pierwszych miesiącach życia i kiedy można powiedzieć, że wzrok dziecka jest w pełni ukształtowany?

Układ wzrokowy noworodka znacznie różni się od układu wzrokowego człowieka dorosłego. Dopiero dynamiczny  proces dojrzewania struktur ocznych i neurologicznych, który jest stymulowany przez dopływ odpowiednich bodźców wzrokowych oraz indywidualne czynniki psychofizyczne i genetyczne prowadzi do prawidłowego widzenia. Oko noworodka ma wielkość ok. 66% oka dorosłego człowieka i rośnie gwałtownie w czasie 2 pierwszych lat życia, aby później powiększyć się nieco w okresie dojrzewania. U małych dzieci przeważnie obserwuje się fizjologiczną nadwzroczność. Długość osiowa gałki ocznej noworodka wynosi zwykle 16-17mm a w wieku ok. 2 rż osiąga długość 22-24mm taką jaka jest u osób dorosłych. Siatkówka w pierwszych miesiącach ulega dynamicznej zmianie. Obwodowa część siatkówki jest bardziej dojrzałą funkcjonalnie niż jej tylny biegun. W czasie pierwszego roku życia dochodzi do fizjologicznej migracji czopków  ze środkowej części siatkówki do centrum. Rozwój pola plamkowego trwa aż do ok. 5 rż. Proces całkowitej mielinizacji  n. wzrokowego może trwać do 2 rż. rozwój kory wzrokowej rozpoczyna się ok 25 tyg. życia płodowego i trwa do ok. 2 rż. Zdrowe niemowlę wykazuje zdolność fiksacji spojrzenia ok 6 tyg. życia, zdolność fiksacji i wodzenia ok. 2 miesiąca życia, wyciąga rączki w kierunku przedmiotów ok 4 miesiąca życia. Pełną ostrość wzroku dziecko osiąga w wieku 3-4 lat.

Co przyciąga wzrok malucha, na co najchętniej zwraca uwagę?

Noworodek najchętniej zwraca uwagę do duże przedmioty o wyraźnych/kontrastowych kontrolach. Dzieci w tym wieku chętnie patrzą na przedmioty o ostrych, wyraźnych krawędziach, ich uwagę przykuwa ruch powolny.

Jakie są sposoby pobudzania/stymulowania wzroku u noworodka?

Rozwój wzroku u maluszków można stymulować ale nie zbyt intensywnie, trzeba indywidualnie uwzględnić możliwości i potrzeby. Niemowlę lubi proste kształty, duże rozmiary, wolno poruszające się przedmioty i kontrastowe zestawienia np czarne koła lub pasy namalowane na białej kartce.

Jakie kolory powinno wybierać się dzieciom, chcąc prawidłowo wpływać na rozwój ich wzroku i kiedy należy je wprowadzić?

Pierwsze pół roku życia dziecka jest bardzo ważne dla rozwoju narządu wzroku, stąd też zaleca się stymulowanie tego procesu poprzez pokazywanie dziecku zabawek/przedmiotów o prostych kształtach i kontrastowych kolorach. Zdecydowanie większe zainteresowanie wywoła u dziecka czysta kartka z czarno białym wzorem niż kolorowa maskotka. Nie ma ustalonego wieku, od którego należy rozpocząć stymulację. Można to robić od pierwszych dni życia, pamiętając jednak o możliwościach psychofizycznych małego dziecka.

 

Dziękuję za rozmowę

Joanna Gryko

Baby Mind

Share this post